Kategorie
Dokumenty oficjalne

Umowa kupna sprzedaży samochodu z zagranicy?

Zakup auta z zagranicy dla wielu osób może okazać się doskonałym wyborem nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Pamiętać należy jednak o tym, że zakupienie samochodu z zagranicy, wiąże się z kilkoma dodatkowymi formalnościami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są wymogi rejestracyjne i jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu z zagranicy.

Na co zwrócić uwagę?

Niestety kupując auto z zagranicy można naciąć się na oszustów, dlatego też tym bardziej warto zachować szczególną ostrożność. Sprzedawca przed dokonaniem zakupu powinien przedstawić kupującemu stosowne dokumenty, które wykazują stan pojazdu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że deklaracja stanu pojazdu powinna znaleźć się w każdej umowie sprzedaży. W dużej mierze to właśnie dzięki temu dokumentowi można skutecznie zabezpieczyć się na wypadek konieczności dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. Dobrym pomysłem jest również dokonanie przeglądu samochodu przed jego zakupieniem. Na odbiór auta najlepiej wybrać się z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Przed podpisaniem umowy warto upewnić się również, czy samochód nie jest kradziony. W zadaniu tym pomóc może oczywiście numer VIN, który powinien być taki sam na tablicy samochodowej i w dokumentach. 

Jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu?

Jeżeli dokonuje się zakupu auta w komisie, to oczywiście otrzymuje się rachunek albo fakturę. Przy zakupie od osoby prywatnej niezbędne jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Sprzedawca po podpisaniu stosownej umowy powinien wydać kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o wyrejestrowanie samochodu. Przed dokonaniem zakupu należy zorientować się, czy istnieje możliwość sporządzenia powyżej opisanych dokumentów w obu językach. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu będzie można uniknąć dodatkowych kosztów związanych bezpośrednio z tłumaczeniem przysięgłym. Jeżeli samochód nie został wyrejestrowany jeszcze w kraju macierzystym i posiada OC oraz ważny przegląd, to bez żadnego większego problemu autem można poruszać się po terenie Polski.