Kategorie
Dokumenty oficjalne

Wszystko o rejestracji pojazdu – opłaty, dokumentacja, podatki

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością jego rejestracji w ciągu 30 dni od daty sporządzenia umowy kupna/sprzedaży. To obowiązek każdego właściciela samochodu. Sposób postępowania jest zawsze taki sam, inne są tylko dokumenty, które należy przedstawić w urzędzie w przypadku auta nowego, używanego i sprowadzonego z zagranicy. 

Auto używane kupione w Polsce

Aby zarejestrować samochód używany kupiony w kraju należy udać się do wydziału komunikacji i przedstawić stosowne dokumenty. Należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz posiadać dowód własności pojazdu, aktualny dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, kartę pojazdu (jeśli była wydana), aktualne tablice rejestracyjne, dowód tożsamości. Należy liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. To 2 procent wartości pojazdu. Z tej opłaty właściciel jest zwolniony, jeśli kupi auto od przedsiębiorcy. Sam koszt rejestracji samochodu to kwota 180,50 zł. Koszty te można obniżyć, jeśli auto do tej pory było zarejestrowane w tym samym powiecie. Pozostawiając dawne tablice rejestracyjne, koszt opłaty spada do 81 zł. Jeśli właściciel chce posiadać specjalną i spersonalizowaną tablicę, musi ponieść koszt 1000 zł. 

Auto sprowadzone z zagranicy

W tym przypadku sprawa nieco się komplikuje. W pierwszej kolejności należy uiścić akcyzę, która wynosi 3,1 procent wartości samochodu dla aut o pojemności do 2000 ccm i 18,6 dla samochodów z większym silnikiem. Samochód spoza krajów Unii Europejskiej musi dodatkowo przejść odprawę celną. Cała dokumentacja musi zostać przetłumaczona na język polski, a to zazwyczaj koszt ok. 200 zł. Oprócz tego należy dostarczyć pełną dokumentację, jak powyżej. 

Auto z salonu

W tym przypadku formalności zredukowane są do minimum. Można całość zlecić dealerowi, wystawiając stosowne pełnomocnictwo. Idąc do wydziału komunikacji należy posiadać przy sobie fakturę zakupu pojazdu, kartę pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Konieczny jest również wniosek. 

Rejestracja samochodu nie jest przyjemnym procesem, szczególnie za sprawą męczącej biurokracji. Należy jednak wskazać, że poruszanie się po drogach bez obowiązkowej dokumentacji wiąże się z przykrymi konsekwencjami i karami finansowymi.