Kategorie
Pieniądze a ustawy

Przydatne informacje dotyczące urlopu macierzyńskiego

Młodej mamie przysługuje wielotygodniowy urlop, jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i złoży odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Za podstawę przy jednym dziecku uznaje się 20 tygodni. Nie muszą one zostać do końca wykorzystane, gdyż tylko 14 tygodni uznawanych jest za obowiązkowe. Pozostałe sześć można przekazać ojcu dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Garść przydatnych informacji o urlopie dla młodych mam

Decydując się na urlop macierzyński, można liczyć na uzyskanie zasiłku wypłacanego przez ZUS. Jego wysokość jest kwestią indywidualną, zależy od średniej miesięcznej pensji pracownicy, obliczanej na podstawie ostatnich dwunastu miesięcy. Do uzyskania zasiłku konieczne staje się złożenie stosownego wnioski, co trzeba zrobić w przeciągu dwudziestu jeden dni od porodu. Konieczne jest dołączenie do niego aktu urodzenia dziecka. Kobieta może zdecydować się na połączenie urlopów – macierzyńskiego z rodzicielskim. W takim przypadku pozostanie w domu bez obowiązku powrotu do pracy przez okres aż 52 tygodni. W tym czasie będzie otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 80%. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać dopiero po zakończeniu macierzyńskiego, co będzie skutkowało zasiłek o wysokości tylko 60% średniej miesięcznej pensji. Warto też wspomnieć o urlopie wychowawczym, którego wymiar wynosi do aż 36 miesięcy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że będzie on bezpłatny. Można liczyć wyłącznie na zasiłek wychowawczy w wysokości 400 zł. 

Zdarza się tak, że kobieta urodzi martwe dziecko, co samo w sobie jest ogromnym ciosem. Na szczęście w tym trudnym okresie niedoszła mama nie musi od razu powracać do pracy, gdyż przysługuje jej urlop. Przyznawany jest kobietom, w przypadku których do rozwiązania doszło po 22 tygodniu ciąży. Wcześniej mówić można o poronieniu, co nie stanowi podstawy do wnioskowania o urlop macierzyński. Po urodzeniu martwego dziecka przysługuje przerwa od pracy w wymiarze ośmiu tygodni, wraz z zasiłkiem macierzyńskim. Konieczne jest dostarczenie pracodawcy dokumentu będącego potwierdzeniem porodu martwego dziecka.