Kategorie
Pieniądze a ustawy

Lepsza praca

Ponoć trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Czy dotyczy to również pracy? Rutynowe zadania, marudzenie szefa i współpracowników, a także niskie zarobki często powodują, że zaczynamy się rozglądać za korzystniejszą (lepiej płatną) opcją. Według wielu badań poważne kryzysy w pracy przychodzą już po 7 latach spędzonych w jednym miejscu i mnóstwo osób nie jest w stanie przetrwać w jednym towarzystwie tego okresu. Wiele zależy jednak od charakteru, jaki posiadamy i od tego jakimi osobami są nasi współpracownicy, którzy mogą okazać się naprawdę świetnymi osobami.

Zmiana pracy

Zmiana pracy chociaż raz w życiu jest jednak polecana dosłownie każdej osobie. Wyjątek jest wtedy, kiedy mamy naprawdę rewelacyjne zajęcie i wstajemy do pracy z uśmiechem i wielką ochotą. Wtedy jakiekolwiek zmiany wydają się po prostu nielogiczne. Najniższa krajowa (więcej na jej temat w tym tekście Kapitalni.org), jaka jest nam oferowana na start w wielu branżach sprawia, że staramy się od razu rezygnować z takich propozycji i rozglądamy się za pracą, w której będziemy być może musieli dawać z siebie jeszcze więcej, ale zarobki będą po prostu tego warte.

Najlepiej płatne stanowiska

Najniższa krajowa i jej równowartość pieniężna nie grozi z pewnością osobom, które pracują na stanowiskach prezesów i właścicieli firm. Tego typu przedsiębiorcy zarabiają najczęściej nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie i są to pieniądze, za jakie można naprawdę przyzwoicie żyć. Jednakże przeciętna osoba w Polsce dałaby bardzo dużo, aby zarabiać 5000 złotych, które mogłyby dać stabilne utrzymanie i możliwość wyżywienia rodziny.

Praca za niskie stawki

Pracowanie za najniższą krajową wcale nie musi być powodem do wstydu i jeśli pokażemy się z dobrej strony i okażemy nawet do takiej pracy szacunek, to w wielu przypadkach dostaniemy docenieni i awansujemy stopniowo i kilka szczebli wyżej. Wszystko będzie zależeć tylko od tego, czy będzie nam na tym zależało i jak bardzo zaangażujemy się w tę pracę. Wiele bogatych obecnie osób miało okazję zaczynać od prac za niskie wynagrodzenie i dzięki cierpliwości i wierze we własne umiejętności udało im się dojść do dobrego stanowiska.

Wiara w siebie

Wiara w siebie jest bardzo często niezbędną do podjęcia pracy w tych czasach i niestety łatwo jest zostać na rynku pracy bez zatrudnienia. Do Polski przyjeżdża bowiem coraz więcej pracowników ze wschodu, którzy z chęcią pracują za niskie stawki i jest to dla wielu Polaków niezbyt dobry znak. Musimy bowiem często sami wyjeżdżać ze swojego kraju, by zarobić naprawdę godne pieniądze, za które uda się kupić samochód i zbudować dom.