Kategorie
Dokumenty oficjalne

Raport z rejestru zapytań

Uruchomiony w 2003 roku krajowy rejestr dłużników daje nam spore możliwości nadzorowania sytuacji finansowej naszych partnerów finansowych lub potencjalnych osób, z którymi chcielibyśmy rozpocząć współpracę biznesową. Poza spełnieniem kilku wymogów tak naprawdę każdy z nas może skorzystać z możliwości, jakie daje krajowy rejestr dłużników. Dzięki działaniu tego typu rejestru wiele firm skorzystało z jego pomocy, chroniąc się tym samym przed niewłaściwymi partnerami biznesowymi. Rejestr dłużników pozwala nam też na sprawdzenie własnej sytuacji, dzięki udostępnianiu tzw. raportu o sobie. Co więcej, możemy również prześledzić historię zapytań, jakie zostały wystosowane w celu sprowadzenia naszej osoby czy firmy. Każda z tych informacji jest niezwykle cenna, pokazuje również, jak działają firmy na rynku, i jak weryfikują swoich potencjalnych partnerów.

Rejestr zapytań

Specjalnie utworzony rejestr zapytań umożliwia nam sprawdzenie informacji w tzw. Raporcie z rejestru zapytań. Kiedy możemy z niego skorzystać? Jeżeli chcemy się dowiedzieć, kto w ostatnich 12 miesiącach pytał o naszą firmę/sytuacje oraz to, jakie informacje zostały mu udzielone. Dostęp do raportów otrzymujemy w momencie założenia specjalnego konta w tzw. Serwisie Ochrony Konsumenta. Możliwość założenia konta jest usługą bezpłatną, więc każdy ciekawy swojej sytuacji i historii zapytań może takie konto otworzyć. Jednak jeżeli nie chcemy uruchamiać konta, możemy też bezpośrednio skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów. W tym celu należy udać się do siedziby rejestru lub wysłać specjalnie przygotowany wniosek.

Sprawdź też, czym skutkuje wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych

Co zrobić, by zostać wykreślonym z krajowego rejestru długów?

Jedyną możliwością opuszczenia rejestru dłużników jest spłacenie wszelkich należności, jakimi jesteśmy obarczeni. Po ich uregulowaniu nasz wierzyciel (osoba, która nas zgłosiła) jest zobowiązany do usunięcia zapisu dotyczącego naszej osoby/firmy z rejestru w ciągu 14 dni.

Jak przebiega procedura wykreślania?

 

Otóż wierzyciel powinien wysłać do krajowego rejestru dłużników odpowiednio przygotowany wniosek o wykreślenie danych z ewidencji. Od tego momentu KRD ma 7 dni na usunięcie wszelkich informacji dotyczących danej osoby czy firmy. W momencie, kiedy pozbyliśmy się wszelkich zaległości, długi zostały spłacone, a nadal widniejemy w rejestrze dłużników, powinniśmy samodzielnie złożyć wniosek o usunięcie danych z czarnej listy. Do wniosku należy dołączyć wszystkie dowody poświadczające, że należność została przez nas spłacona, gdyż będzie to stanowić podstawę rozpatrzenia wniosku.