Kategorie
E-pieniądze

Co to znaczy „darmowa” pożyczka?

Przeglądając oferty zwłaszcza firm pożyczkowych można znaleźć bardzo dużo reklam z darmowymi pożyczkami. Jednak z drugiej strony pożyczki w parabankach powszechnie znane są jako drogie, trudne do spłaty, wręcz z bardzo wysokimi odsetkami, a już na pewno są mniej atrakcyjne niż kredyt bankowy. Dlaczego więc można zobaczyć darmowe pożyczki?

Różnica między pożyczką a kredytem

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nowoczesna pożyczka gotówkowa z popularnych ofert, to nie jest ten sam produkt finansowy co kredyt gotówkowy. Oczywiście banki mogą udzielać i kredytów i pożyczek, ale inne instytucje finansowe i osoby prywatne (za wyjątkiem SKOKów) mogą udzielać tylko pożyczek.

Prawo bankowe reguluje zasady udzielania kredytów i mówi o tym, że muszą one być wzięte na konkretny cel i zawsze są odpłatne. Paradoksalnie pożyczki reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim, a także kredyty bankowe. Jednak samą umowę pożyczki reguluje Kodeks cywilny, zwłaszcza artykuł 720 paragraf 1 ma tu zastosowanie, ponieważ mówi on o przeniesieniu własności pożyczanych pieniędzy i formie zwrotu. A co ważniejsze to strony umowy ustalają czy będzie to pożyczka odpłatna czy nie.

I tu właśnie jest haczyk! Kredyt bankowy obligatoryjnie musi być odpłaty, a pożyczka nie musi. Wykorzystując to prawo firmy pożyczkowe zaczęły oferować darmowe pożyczki. Jednak czy faktycznie nie ma tu ukrytych kosztów?

Koszty w darmowej pożyczce

Chociaż sama pożyczana kwota nie będzie oprocentowana może się okazać, że pożyczka tak całkiem darmowa nie jest. Najczęściej dodatkowym kosztem jest koszt weryfikacji. Zwłaszcza przy pożyczkach online w jakiś sposób firma pożyczkowa musi potwierdzić dane wnioskodawcy, a zatem prosi go o przelew weryfikacyjny na podane konto celem sprawdzenia poprawności danych osobowych. Taki przelew może być na kwotę od 1 grosza do 10 złotych, ale nawet ten jeden grosz już jest kosztem.

Kolejny ukryty koszt, a na pewno nie taki oczywisty to koszt przedłużenia pożyczki. Osoby, które często biorą chwilówki wiedzą, że część firm umożliwia przedłużenie terminu spłaty za opłatą. Ale co ciekawe, kiedy chcemy przedłużyć termin spłaty darmowej pożyczki nie zapłacimy tylko tej opłaty! Najczęściej w umowie pożyczki jest jasno napisane, że kiedy przedłużymy termin spłaty to nie obowiązują nas już promocyjne warunki i do kapitału pożyczki, który byśmy oddali bez przedłużania terminu zostaną doliczone koszty, które wcześniej były w ramach promocji zmniejszone do 0 złotych.

Oznacza to, że darmowa pożyczka po pierwsze nie jest darmowa, bo ponosimy opłatę weryfikacyjną, a po drugie przy przedłużeniu terminu spłaty można samemu sobie anulować promocję. Jednak nawet płacąc tylko opłatę weryfikacyjną i tak będzie to tańsze rozwiązanie niż typowa pożyczka gotówkowa.