Kategorie
Ubezpieczenia

Brak ubezpieczenia zdrowotnego – jak rozwiązać ten problem?

Brak ubezpieczenia zdrowotnego jest sporym problemem. Bez niego nie przysługuje nam prawo do darmowej opieki medycznej. Oznacza to, że nie możemy nawet udać się do lekarza rodzinnego, a za pobyt w szpitalu będziemy zmuszeni zapłacić. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Komu ono przysługuje? Czy za brak ubezpieczenia zdrowotnego ponosi się karę? Jak ubezpieczyć się samodzielnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne (https://kapitalni.org/pl/artykuly/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-i-medyczne-jak-wybrac-ile-moze-kosztowac-i-czy-mozna-na-nim-zaoszczedzic,73,86 – polecamy zapoznać się z tym tekstem poradnikowym) przysługuje osobom pracującym (zatrudnionym na umowę o pracę lub zlecenie), emerytom, rencistom, uczniom i studentom do 26 roku życia, a także wielu innym grupom społecznym. Ubezpieczenie obowiązkowe opłaca za nas Urząd Pracy, w przypadku, gdy jesteśmy zarejestrowani, jako osoba bezrobotna. Jest to więc spore ułatwienie dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia, a z innego tytułu ubezpieczenie obowiązkowe im nie przysługuje. Należy jednak pamiętać, że osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy musi spełniać określone obowiązki np. regularnie zgłaszać się w wyznaczonym terminie, uczęszczać w spotkaniach dotyczących aktywności zawodowej itd. Nierzadko bywa tak, że tracimy status bezrobotnego np. z powodu niezaakceptowania zaoferowanej nam propozycji pracy. W takiej sytuacji pozostaje ponownie bez ubezpieczenia, a na ponowną możliwość rejestracji, jako osoba bezrobotna należy poczekać kilka miesięcy.

Co grozi za brak ubezpieczenia zdrowotnego?

Teoretycznie za brak ubezpieczenia zdrowotnego nie grozi nam nic. Musimy jednak pamiętać o tym, że tracimy dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej, co jest sporym problemem. Nawet krótki pobyt w szpitalu wygeneruje olbrzymie koszty. Musimy być świadomi tego, że przypadki losowe się zdarzają. Prywatne wizyty lekarskie nie zawsze więc będą zdawać egzamin.

Trzeba również wiedzieć, że każda przerwa w ubezpieczeniu generuje dług względem NFZ. Oznacza to, że przy ponownym przystąpieniu do ubezpieczenia będziemy musieli opłacić karę za przerwanie ciągłości. Im dłuższa przerwa, tym większa opłata. Jeśli nie zapłacimy, to nowe składki ubezpieczeniowe nie będą uznawane.

Jak ubezpieczyć się samodzielnie?

W przypadku braku ubezpieczenia obowiązkowego najlepiej skorzystać z możliwości ubezpieczenia dobrowolnego. W takim przypadku będziemy płacić comiesięczną stawę za ubezpieczenie zdrowotne. Zależy ona od wysokości płacy minimalnej. W roku 2018 roku kwota minimalna wzrosła, tak więc składka zdrowotna również się zwiększyła.